Розміщення реклами та оголошень на порталі. Тел.: 096 060 3311.
» » » В об’єднаних територіальних громадах бюджети зростають на 300-700%, – експерт (ІНФОГРАФІКА)

В об’єднаних територіальних громадах бюджети зростають на 300-700%, – експерт (ІНФОГРАФІКА)

Серед інших важливих змін в Україні, чи не однією із найскандальніших є процес децентралізації.

Щоправда, все залежить від регіону і від самих громад: десь об’єднуються охоче і вчаться долати перепони по-новому, паралельно використовуючи всі плюси реформи, а десь процес йде дуже туго, без ентузіазму та із повним спротивом населення. Хтось боїться болючих змін, часто – формальних, хтось остерігається цілком важливих перестановок, що негативно впливають на людей (наприклад, перенесення важливих державних інституцій у більші віддалені від маленьких сіл міста). Від цього і страх «їхати за довідкою за 100 кілометрів».

Певні зобов’язання на місцеву владу накладає Порядок денний асоціації Україна-ЄС. Попри деякий опір в регіонах, як українські, так і європейські експерти зазначають: децентралізація необхідна для запровадження ефективної та прозорої влади на місцях, від чого залежить ріст підприємництва, залучення інвесторів та відповідно наповнення місцевих бюджетів. Бенедикт Герман, Перший секретар Представництва ЄС з питань децентралізації та секторальних реформ, з цього приводу каже: «Ріст малого і середнього бізнесу напряму залежить від ефективної роботи на місцях. Нині Україна має унікальний шанс подати приклад іншим європейським державам, тому що запропонована модель децентралізації влади викликає схвальні відгуки і довіру. Європеїзація української економіки відбуватиметься через ріст малого та середнього бізнесу. Головне, щоб робота влади на місцях із використаннях усіх наданих їй інструментів велася чисто, ефективно, прозоро».

За статистикою, наведеною офіційними органами, станом на 1 жовтня цього року в Україні створено 614 об’єднаних територіальних громад. Із них у 201 ОТГ 29 жовтня плануються перші місцеві вибори, ще 59 ОТГ – в очікуванні призначення виборів. За прогнозами Мінрегіонбуду, до кінця року в Україні буде утворено понад 660 ОТГ, що об’єднають більше 3 тисяч громад, а це 4 мільйони населення (~ 14% від загальної кількості населення України).

За словами Сергія Шарова, директора Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, без проведення широкомасштабної децентралізації влади неможливо провести інші важливі галузеві реформи. На його думку, зараз в Україні – надмірна подрібненість адміністративно-територіальних одиниць. «Зараз в Україні досі існують територіальні одиниці із населенням менше 100 осіб. Це одна з проблем, яка існує не тільки в Україні, але у країнах ЄС, – великий відсоток адміністративно-територіальних одиниць з кількістю жителів менше 1000, таких в Україні 47», – каже Шаров. Цей факт тягне за собою інші проблеми, що пов’язані зі розвитком місцевого самоврядування. Наразі, за словами Сергія Шарова, з 1991 року в Україні на 1200 відбулося збільшення адміністративно-територіальних одиниць. Відповідно така «роздробленість» передбачає невиправдану кількість витрат на утримання штату органів місцевого самоврядування, які, по суті, не можуть суттєво впливати на процеси всередині громад через відсутність нормального фінансування, дефіцити бюджетів та централізацію влади «наверху». За його словами, спільно з європейськими та вітчизняними експертами, було напрацьовано 4 позиції щодо внесення змін до основного закону – Конституції. Перше, що основні функції та повноваження мають виконуватися та забезпечуватися органами місцевого самоврядування. Друге, відбудеться не ліквідація,а пере форматування державних адміністрацій. Третє, органи місцевого самоврядування повинні отримати право мати власні виконавчі комітеті, ці функції на сьогодні виконують місцеві держадміністрації. Четверте —необхідне чітке визначення адміністративно-територіальних одиниць.

Наразі в Україні – п’ять ключових областей, де справа добре зрушила з місця: у Житомирській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Тернопільській та Львівській областях – найбільше створених та уже діючих територіальних громад – 50% усіх ОТГ в Україні. Однак, є такі, що добряче відстають. Наприклад, Закарпатська область, Івано-Франківська, Харківська, Київська (до 6 ОТГ у кожній).

Зволікаючи, громади втрачають можливості. У першу чергу, фінансові. «Успіхи ОТГ колосальні, у звичайних громадах і об’єднаних показники зростання відрізняються по багатьох позиціях. Якщо оцінювати фінансові ресурси, то зростання звичайних місцевих бюджетів складають 40%, а зростання бюджетів ОТГ – на 300-700% , тобто у 3-7 разів! - стверджує Сергій Шаров. -- Це – величезні кошти для громад. Один з прикладів, у цьому році вперше в історії України за рахунок сільських рад було придбано 30 шкільних автобусів і відремонтовано доріг на суму 300 млн. грн., по яких ці шкільні автобуси сьогодні їздять».

Зараз відбувається реалізація Закону України «Про об’єднання територіальних громад», наступний крок – прийняття ЗУ «Про адміністративно-територіальний устрій». «Це – необхідний крок. Має бути дотримана доступність громади до всіх важливих державних інституцій. Однак, надмірна роздробленість – це теж крайність. Вважаю, що таку реформу слід було провести ще 20 років назад», – зазначає директор Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Сергій Шаров.

Ідею децентралізації влади та її ефективне втілення Європейський Союз підтримує не тільки схвальними оцінками, а й певною фінансовою допомогою. Так, ще навесні 2016 року між Урядом України та Європейською Комісією, що діє від імені Європейського Союзу, відбулося підписання угоди про фінансування «U-LEAD з Європою: Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку» (з понад 100 млн. євро бюджетом). Таким чином ЄС визнав успішність реформи децентралізації в Україні. Програма має два основних компоненти: зміцнення спроможності для реалізації реформ децентралізації та регіональної політики (навчання для місцевої влади на всіх рівнях, тематичні консультації, підтримка професійної освіти для посадових осіб виконавчих органів влади, навчання з управління проектним циклом) та підтримка Центрів надання адмінпослуг та підвищення обізнаності громадян про місцеве самоврядування (комплексні відновлювальні роботи, надання обладнання для понад 600 ЦНАПів, навчання для місцевого персоналу ЦНАП, кампанія з підвищення обізнаності).

Матеріал підготовано в рамках проекту «Просування реформ в регіони» Програма Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства в Україні»
скачать dle 10.3фильмы бесплатно
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.

ПОПУЛЯРНЕ / КОМЕНТАРІ
  1. Смертельна ДТП на Виноградівщині: Водій на "Калині" збив жінку та в'їхав у стовп (ФОТО)
  2. Закарпатець з кастингу "Топ-модель по-українськи": З мене дарабчик солонини! (ВІДЕО)
  3. Конфлікт селян з ромами у Підвиноградові, який тривав більше 2-х місяців, вичерпано
  4. У Виноградові вітер зняв шифер з даху ЗОШ №2 (ФОТО,ВІДЕО)
  5. Перші ракетки Європи розвивають великий теніс у Виноградові
  6. Оприлюднено фото з місця потужного вибуху на Виноградівщині
  7. Аварія на Виноградівщині: зіткнулись два автомобілі (ФОТО)
  8. Польща скасувала робочі візи для українців - новий порядок
  9. Негода у Виноградові: повалено кілька дерев (ФОТО)
  10. Учні двох шкіл Виноградова завтра в школу не підуть

«    Березень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031